Midyenin Faydaları Nelerdir?

Midyenin Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde özellikle de kıyı şehirlerinde daha fazla miktarda tüketilen midye, kiminin çok beğendiği, kiminin ise deneme cesareti gösteremediği bir lezzettir. Denizlerin kıyıya çok yakın bölgelerinde ve genellikle kayalıkların arasında tutunarak yaşayan midyeler, yumuşakçalar şubesinden, bivalvia sınıfına dahil canlılardır. Genellikle siyah renkli ve oval bir şekle sahip olan midyeler, birbirleri ile benzer biçim ve boyuta sahiptirler. Midyeler sindirim sistemine sahip olmadıkları için sindirim olayını gerçekleştirmeleri olanaksızdır. Değerli bir madde olan ve midyelerin içerisinde oluşan inciler ise, yapılarında bulunan sedef yardımı ile, midyenin kendisini zararlı maddelerden koruması sonucu oluşmaktadır. Bir istiridye türü olan midyenin tadı ise, deniz suyundan dolayı, hafif tuzlu bir lezzete sahiptir.

Midye, özellikle de sokak lezzetleri arasında en yaygın olarak tüketilen bir besin kaynağıdır. Ülkemizde özellikle Ege’de ve hatta İzmir’de hem sokaklardaki tezgahlarda hem de restoranlarda yaygın şekilde servis edilmektedir. Midye, içerisine pirinç konularak ve üzerine de karabiber ile limon eklenerek, sade şekilde tüketilebileceği gibi, salatalara, çorbalara ve makarna üzerine garnitür şeklinde eklenerek de tüketilebilmektedir. İçeriğinde az miktarda da olsa civa elementi bulunduran midye, hamile kadınların ve çocukların tüketimi için güvenlidir. Midyenin içeriğindeki civa elementi miktarı, civaya karşı hassasiyet gösteren kişilerin dahi tüketmeleri halinde, zararlı etki göstermeyecek şekilde güvenli dozlardadır. Civa elementi, hem balıklarda hem de midyede az miktarda bulunmaktadır ve haftada iki defa tüketilebilmektedir. Bundan dolayı midye yemek, vücuda besin alımını büyük ölçüde sağlamaktadır. Fakat midyenin içeriğinde, midyenin besin değerini düşüren kolesterol ve sodyum da bulunmaktadır.

Midyenin Faydaları

Sadece temiz ve atık karışmamış denizlerden toplanan ve hijyenik şartlarda temizlenip, servis edilen midyenin, faydası bulunmaktadır. Tabi ki de aşırı miktarda tüketilmemesi kaydı ile bu geçerlidir. Aksi halde midye, bir takım sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olabilmektedir. Buna göre, temiz ve hijyenik bir midyenin sağlığa faydaları şu şekildedir;

1.Protein Kaynağı

 

Bir deniz mahsulü olan midyeyi faydalı kılan en önemli özelliği protein içermesidir. Protein, vücuttaki hücrelerin biçim ve yapı bakımından en uygun şekilde olmasını sağlamakta, hücreler arası enerji ve iletişim akışını desteklemekte ve hücrelerin metabolik süreçlerine katılmaktadır. Yani tam ve eksiksiz hücre sağlığı için protein olmazsa olmazdır. Ayrıca, vücudun protein ihtiyacını karşılamak için, amino asitlere gereksinim vardır. Çünkü amino asitler, proteinlerin temel yapı taşlarıdır. Nasıl ki, madde atomlardan oluşuyor ise, proteinler de amino asitlerden oluşmaktadır. Her 1 kase midye, yaklaşık olarak 18 gram protein içermektedir. Bu miktar ise, yaklaşık olarak 66 kilogram ağırlığında olan yetişkin bir insanın, günlük ihtiyacı olan protein miktarının hemen hemen % 30’unu karşılamaktadır.

2.Selenyum ve Manganez Kaynağı

 

Oldukça güçlü bir mineral bileşimine sahip olan midyenin, 170 gramının haşlanmış şekilde servis edilmesi halinde, vücuda 152,3 mikrogram oranında selenyum ve 11,6 miligram da manganez alımı sağlanmaktadır. Bu selenyum ve manganez miktarları ise, günlük alınması gereken, selenyum ile manganez miktarına denk gelmektedir. Midyenin içinde zenginleşmiş olan manganez, vücutta cinsellik hormonlarının salgılanmasına yardımcı olmakta, kan şekeri seviyesinin düzenlenmesini sağlamakta ve kan pıhtılaşmasını kontrol altına almaktadır. Aynı şekilde, midyenin içeriğinde bulunan selenyum ise, bağışıklık sisteminin sağlıklı bir şekilde işlev göstermesine yardımcı olmakta ve bir antioksidan gibi hareket ederek, hücrelere zarar veren yabancı maddeler ile mücadele edilmesini sağlamaktadır.

3.A Vitamini Desteği

 

Kontrollü şekilde midye tüketilmesi halinde vücuda alınan A vitamini miktarı artacaktır. Dengeli ve uygun miktarda A vitamini tüketimi ise başta göz sağlığı olmak üzere cilt ve bağışıklık sistemi sağlığı açısından faydalıdır. Buna göre A vitamini, gözlerin beslenmesini sağlamakta, cildi beslemekte ve bağışıklık sistemini desteklemektedir. Ayrıca A vitamini, vücutta yeni kırmızı kan hücresi üretilmesine yardımcı olmaktadır. Her 1 kase midye, 72 mikrogram A vitamini içermektedir. Bu miktar ise, kadınlar için günlük alınması gereken A vitamini ihtiyacının % 10’unu ve erkekler için günlük alınması gereken A vitamini ihtiyacının ise % 8’ini karşılamaktadır.

4.B-12 Vitamini ve C vitamini Desteği

 

Aşırıya kaçmadan tüketilmesi halinde midye, vücudun ihtiyacı olan birçok vitamin ama özellikle de B-12 ve C vitamini gereksinimini karşılamaktadır. Ruhsal ve zihinsel açıdan modun düzenlenmesine yardımcı olan B-12 vitamini aynı zamanda, sinir hücrelerinin arasındaki iletişimi sağlamakta ve vücudun demir mineralini değerlendirebilmesine yardımcı olmaktadır. Midyeden alınan C vitamini ise, dokuların daha güçlü olmasına, bağ dokuların ve tendonların dayanıklı olmasına ve diş sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır. Her 170 gram miktarındaki buharda pişirilmiş midye, 23,1 miligram C vitamini içermektedir. Bu miktar ise, kadınlar için günlük alınması gereken C vitamini ihtiyacının % 31’ini ve erkekler için günlük alınması gereken C vitamini ihtiyacının ise % 26’sını karşılamaktadır. Aynı şekilde, 170 gramlık buharda pişmiş midye, yaklaşık olarak 40,8 mikrogram B-12 vitamini içermektedir. Bu miktar ise günlük alınması tavsiye edilen B-12 vitamine denktir.

5.Kalori ve Yağ İhtiyacı

 

Kalori, vücudun hareket edebilmesi ve organların işlevlerini yerine getirebilmesi açısından son derece önemli bir kavramdır. Her 170 gram haşlanmış midye ya da yaklaşık 20 adet haşlanmış midye, 292 kalori kadar enerji içermektedir. Bu da, günlük aşılmaması gereken 2000 kalori ihtiyacının yaklaşık olarak % 15’ine denk gelmektedir. Böylece, günlük ihtiyaç duyulan enerjinin bir kısmı sağlanmış olmaktadır. Aynı şekilde, 170 gramlık buharda pişirilmiş midye 7,6 gram yağ içermektedir. Bu da, kalori içeriğinin % 23’üne denk gelmektedir. Bundan dolayı, doymuş yağın zararından kaçınmak için, sadece 1,4 gram yağ alınması daha sağlıklıdır.

Uyarılar

Midye, atıklar nedeni ile kirlenmiş denizlerden toplanmış ise zararlı olacaktır. Ayrıca, midyenin toplandıktan sonra fazla bekletilmeden tüketilmesi, tazeliğini koruması ve fayda sağlaması açısından önemlidir. Öte yandan, aşırı miktarda midye tüketilmesi halinde, içeriğindeki civadan dolayı, metal zehirlenmeleri yaşanabilmektedir.

Midyenin Besin Bileşenleri

Midye; protein, demir, selenyum, manganez, potasyum, fosfor, çinko, A vitamini, B-12 vitamini, C vitamini ve folik asit (folat) bakımından zengin bir besin kaynağıdır. Fakat, midyenin içeriğinde bulunan diğer bileşenlerden bazıları olan, kolesterol ve sodyum sağlık açısından önemli bir değere sahip değillerdir. Diğer yandan, aşırı miktarda midye tüketilmesi halinde, vücutta ağır metal (civa) birikimi gerçekleşeceğinden, zehirlenme vakaları yaşanması olasıdır.

Midyenin Besin Değerleri

100 gram midyenin içermiş olduğu besin değerleri şu şekildedir;

Kalori → 66 kcal

Protein → 13,09 gram

Yağ → 1,53 gram

Kolesterol → 65 miligram

Sodyum → 299 miligram

Potasyum → 204 miligram

Kalsiyum → 44 miligram

Demir → 3,31 miligram

A vitamini → 54 miligram

05392457735

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
× Whatsapp